2013-2014 Oratorical Contest

 

2013-2014 Oratorical Contest Schedule

Oratorical 1633 (2)

District Map

State Contest Winners   

First Place:  Samantha Goerger of Wyndmere, ND

Second Place:  Hayley Moe of Watford City, ND

Third Place: Garrick Voigt of Linton, ND

Fourth Place:  Kirsten Stave of Rolette, ND

 

District 4
Wednesday, December 4, 2013 at 1:00 pm
Jamestown City Hall, 102 3rd Ave SE, Jamestown

First Place:  Keaton Erickson of Carrington, ND
Second Place:  Candace Nysted of Carrington, ND

District 3
Saturday, December 7, 2013 at 10:00 am
Leeds High School Library, Leeds

First Place:  Kirsten Stave of Rolette, ND

District 6
Saturday, December 7, 2013 at 10:00 am
TGU Granville High School Media Center, Granville

First Place:  Connor Martinez of Upham, ND
2nd Place:    Erin McLeod of Minot, ND

District 8
Saturday, December 7, 2013 at 1:00 pm
Belfield High School Music Room and New Auditorium, Belfield

First Place:  Triesena Brown of Sentinel Butte, ND

District 10
Saturday, December 7, 2013 at 9:00 am
Hankinson Community Center, 112 Main Ave S, Hankinson

First Place:  Samantha Goerger of Wyndmere, ND
Second Place:  Leslie Hibl of Wahpeton, ND

District 2
Wednesday, December 11, 2013 at 1:00 pm
Park River American Legion Club, 820 5th St, Park River

First Place:  Isaak Johnson of Park River, ND
Second Place:  Rylan Setness of Park River, ND
Third Place:  Noah Zimmerman of Hoople, ND

District 5
Saturday, December 14, 2013 at 1:00 pm
AmVets Club Gold Room, 2402 Railroad Ave, Bismarck

First Place:  Garrick Voigt of Linton, ND

District 9
Saturday, December 14, 2013 at 2:00 pm
Ray High School, 215 West St, Ray

First Place:  Hayley Moe of Watford City, ND
Second Place:  Lori Williams of Keene, ND

District 1

No contestants
Thursday, December 19, 2013 at 5:00 pm
Harwood Elementary School, 110 Freedland, Dr, Harwood

District 7
Saturday, January 4, 2013 at 1:00 pm Central
Hwy 21 Café, 110 6th Ave W, Flasher

First Place:  Megan Steinmetz of Carson, ND
Second Place:  Breanne Fugate of Elgin, ND

Divisional Contests

Eastern Division – Winners of Districts 1, 2, 3, 4 and 10
Saturday, December 21, 2013 at 1:00 pm
Carrington High School, Carrington

First Place:  Kirsten Stave of Rolette, ND
Second Place:  Samantha Goerger of Wyndmere, ND

Western Division – Winners of Districts 5, 6, 7, 8 and 9
Saturday, January 11, 2013 at 1:00 pm Central
Watford City High School Media Center, Watford City

First Place: Garrick Voigt of Linton, ND
Second Place:  Hayley Moe of Watford City, ND

 

2013-2014 Oratorical Contest Rules for the American Legion Department of ND

Oratorical Flyer       Oratorical Poster       Oratorical Info     Brochure

2012-2013 Oratorical Contest

 Oratorical Committee